Przedstawienie metody odzysku energetycznego

Odzysk energetyczny polega na spaleniu opony w całości bądź po jej uprzednim pocięciu. W trakcie spalania wytwarza się ciepło, które jest wykorzystywane w takich procesach technologicznych jak wypalanie klinkieru w piecach cementowych lub do wytwarzania pary w elektrociepłowniach. Wartość opałowa gumy jest porównywalna do wartości opałowej węgla. W piecach cementowych opony mogą stanowić nawet do 20% wymaganej masy paliwa.

Zapotrzebowanie na zużyte opony ze strony przemysłu cementowego

Przeważającą część masy wykorzystywanych przez cementownie paliw alternatywnych stanowią zużyte opony. Zainteresowanie przemysłu cementowego wykorzystaniem zużytych opon jako paliwa alternatywnego wynika z tego, że jednym z głównych składników kosztów produkcji jest energia. Dzięki spalaniu opon cementownie uzyskują znaczne oszczędności wynikające z ograniczenia zużycia węgla. Bardzo istotny jest również pozytywny wpływ wykorzystania opon jako paliwa na środowisko naturalne, co zostanie omówione w kolejnym punkcie.

Ocena aspektów środowiskowych

Wykorzystanie zużytych opon jako paliwa w piecach cementowych ma szereg zalet w porównaniu do wykorzystania węgla:

* zmniejszona emisja do powietrza dwutlenku siarki i dwutlenku węgla; przy spalaniu opon nie powstaje popiół, * polepszona jakość wypalanego klinkieru, * zwiększona produktywność procesu.


Porównując dwie metody zagospodarowania odpadów gumowych - odzysk energetyczny oraz rozdrobnienie należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt - podczas spalenia wykorzystywana jest cała opona, podczas gdy rozdrobnienie pozostawia jeszcze dodatkowe odpady stalowe i tekstylne.